Sağlık

Basura Hangi Bölüm Bakar, Hangi Doktora Gidilir? 2022

Basura Hangi Bölüm Tedavi Uygular?

Basur rahatsızlığı, makat hastalıkları arasında en yaygın görülen hastalıklardan biridir.

Tıp dilindeki adı hemoroid olan bu rahatsızlığa halk arasında basur denilmektedir. Basura hangi bölüm bakar, sorusuna genel cerrahi bölümünün yalnızca anal bölge hastalıkları konusunda deneyim sahibi olan Proktoloji doktorlarına başvurmak tavsiyesi yanıt olarak verilebilir.

Basur (Hemoroid) Neden Olur?

Her yaştan ve cinsiyetten insanın karşılaşabileceği basur hastalığı, anüs (makat) bölgesinde bulunan toplardamarlarda meydana gelen genişleme ve damar çevrelerini saran bağ dokularındaki gevşeklik nedeniyle ortaya çıkar. Genişlemiş haldeki damarlarda hacimsel bir büyüme gözlemlendiğinden, damarlar anüsün dışına çıkabilmektedir. Makatın dışında görülen bu damarlara “basur memesi” denilmektedir. İki çeşide ayrılan basur hastalığı, hemoroid memelerinin bulunduğu konuma göre iç hemoroid ve dış hemoroid olarak adlandırılır. İç hemoroid’in 4 farklı evresi bulunmaktadır. 1. 2. 3. ve 4. derece olarak isim verilen bu evreler hastalığın tedavisinin ertelenmesine bağlı olarak ilerlemektedir.

Basur Neden Ve Nasıl Oluşur?

Hastalığın ortaya çıkışında birden fazla etken bulunmaktadır. Fakat bunların arasındaki 3 neden, basur hastalarında sıklıkla görülmektedir. Kabızlık durumu bu nedenlerin en başında gelir. Kabızlık sonucu tuvalet esnasındaki ıkınma ihtiyacı 2. neden olarak karşımıza çıkarken yine kabızlığa bağlı olarak uzun süre tuvalette oturur vaziyette durmak ise 3. en sık karşılaşılan nedendir. En sık gözlemlenen nedenlerin dışında hareketsiz kalmak, aşırı kilo, sağlıksız ve düzensiz beslenme, az su tüketimi gibi etkenler de hemoroide neden olabilmektedir.

Makatta yer alan toplardamarların genişlemesi ve aralarındaki bağ dokularında meydana gelen gevşemelerin sonucunda basur memesi ortaya çıkar. Memenin boyutu, hastalığın derecesine göre değişiklik gösterebilir. Kimi hastalarda mercimek tanesi büyüklüğünde olabilirken kimilerinde ise çok daha büyük boyutlarda ortaya çıkabilir.

Hemoroid rahatsızlığına sahip olan ya da olmayan herkesin kabızlık ya da ishal gibi rahatsızlıklar yaşamamaya özen göstermesi gerekir. Sindirim ve boşaltım sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için lifli gıdalar tüketilmeli ve yeterince su içilmelidir. Ayrıca tuvalette uzun süre oturmamaya dikkat edilmeli ve dışkılama esnasında ıkınma gibi durumlardan kaçınılmalıdır. Vitamin içerikli meyveler, kuru yemişler ve probiyotik içeren yoğurt gibi gıdalar kabızlığın engellenmesinde yardımcı olabilmektedir.

Basura hangi bölüm bakar, sorusu akla geldiğinde ve şikayetler ortaya çıktığında vakit kaybetmeden alanında deneyimli Proktoloji uzmanlarına danışmak, tedavinin süresini olumlu yönde etkileyecektir. İlerleme riski söz konusu olan bu hastalığın tedavisinde erken tanı önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde basurun tedavisi, ameliyatsız lazer tedavisi yöntemi ile gerçekleştirilebilmektedir. Lazer yöntemi sayesinde hastalar; kısa sürede hemoroid memelerinden ve ortaya çıkan şikayetlerden kurtularak, hastalık dolayısıyla kaybettikleri günlük yaşam kalitelerine yeniden kavuşabilirler.

Yazıyı Oylamayı Unutmayalım 🙂
[Total: 1 Average: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyiciniz web sayfamızı kötü anlamda etkilemektedir lütfen reklam engelleyicilerinizi kapatarak giriş yapın.