Sağlık

Hernovir Krem Nedir? Nasıl Kullanılır?


Nedir?

Dermatolojik ilaçlar kategorisinde, 10 gramlık tüplerde satışa sunulan Hernovir Krem, ilaç etken madde olarak asiklovir içerir. (1 gr/50 mg). Yardımcı maddeler olarak poloxamer 407, beyaz vazelin, mineral yağ, setostearil alkol ve sodyum lauril sülfat içermektedir.

hernovir krem

Ne Amaçla Kullanılır?

HSV (Herpes simples tip 1-2 virüsler ile Varicella zoster virüsüne karşı kullanılan etkili bir antiviral kremdir. İlaç etken maddesi olan asiklovir bu tip virüslerin yok edilmesini ve çoğalmasını engelleyen ajandır. Genital bölgede ve ciltte ortaya çıkan Herpes simplex virüsüne karşı (uçuk virüsü) etkendir.  Uygun doz ve uygulama ile bu virüsün gelişimi ve bulaşıcılığı ortadan kalkar. Uçuk virüsü bulaşıcı bir virüs tipidir. Ağrılı ve acılı olarak ortaya çıkan içi su dolu kabarcıklar şeklinde ciltte gelişir.

Nasıl Kullanılır?

Doktorunuzun farklı bir tavsiyesi yoksa gün içerisinde (gece hariç) 5 set şeklinde uygulanır. Yaklaşık 4 saatlik aralıklar halinde uçuk çıkan bölgeye ince bir tabaka halinde sürünüz. Genital bölgede çıkan uçuklar için 5 gün, diğer bölgeler için 4 gün tedaviyi sürdürünüz. Bu sürelerin aşılmamasına veya düzenli şekilde kullanmaya dikkat ediniz. Belirtilen tedavi süresi içerisine hastalığınızda bir iyileşme yoksa hekiminize danışmanız gerekmektedir. Doktorunuzun önerisi ile tedavi süreci 10 güne kadar çıkabilir. Her uygulama öncesinde ve sonrasında mutlaka ellerinizi sabunlu su ile yıkayınız.

Olası Yan Etkileri

Diğer ilaçlarda olduğu gibi Hernovir Krem içeriğinde bulunan etken maddeler karşı alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Antiviral ilaç ve kremlere karşı hassasiyetiniz ve alerjiniz varsa kremi kullanmayınız. Aşağıdaki durumlardan bir veya birkaçı gelişirse ilacı kullanmayı derhal bırakınız.

  • Uygulanan bölgede ağrı ve kızarıklık
  • Deride döküntü
  • Kaşıntı ve şişme
  • Deride pullanma ve kabarıklıklar

Ayrıca göz ve vajina iç kısımlarına kremin kaçması halinde tahriş ve kızarıklık görülebilir.

İlaç Etkileşimleri

Herhangi bir ilaç ile etkileşimi bildirilmemiştir.

Hamilelik ve Emzirme

Hamilelik söz konusuysa doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Emzirme dönemlerinde sütten bebeğe geçiş miktarı çok azdır. Kullanım için hekiminize danışabilirsiniz.

Muadili/Eşdeğeri

Hernovir Krem muadili kremler ve fiyatları aşağıdaki şekildedir.

  • AKLOVIR                                23,17 TL
  • ASIMPLEX                              22,67 TL

Fiyatı

Hernovir krem 2022 Ağustos ayı güncel eczane satış fiyatı: 25,27 Türk lirasıdır.

Yorum Yap

Yazıyı Oylamayı Unutmayalım 🙂
[Total: 0 Average: 0]

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button

Adblock Detected

Reklam engelleyiciniz web sayfamızı kötü anlamda etkilemektedir lütfen reklam engelleyicilerinizi kapatarak giriş yapın.